PRP (Platelet Rich Plasma), bireyin kanının özel PRP tüpleriyle gerekli miktarda alınıp, santrifüj edilerek bireye özel zenginleştirilmiş plazmanın (trombositin) elde edilmesidir. Bireyin kanındaki trombosit hücreleri vücudun iyileşmesinde ve yapılandırılmasında görev alır. PRP yöntemi ile zenginleştirilmiş trombosit bölgeye enjekte edilerek beslenme ve onarımda en verimli sonuç elde edilir.

İşleme ilk olarak uygulama yapılacak bölgenin belirlenmesi ve ne kadar PRP kullanılacağına karar verilmesi ile başlanır. Sonra kişiden kan alınır ve santrifüj yöntemi ile kişiye özel zenginleştirilmiş plazma elde edilir. Kendi kanının kullanılmasıyla alerjik reaksiyonlar önlenir. Genellikle dışarıdan ilave ürün eklenilmez. Kandaki trombositin normalden 2-4 kat daha zenginleştirilmiş olarak istenilen bölgeye enjektesi ile bölgenin beslenmesi, canlandırılması ve onarılması sağlanır.

PRP işlemi çoğunlukla saça, yara izlerine, sivilce izlerine, çatlaklara ve çizgilere enjekte edilerek gerçekleşir. İşlemin sadece iğne ile uygulanmasının dışında, Dermapen ve Dermaroller ile kombine çalışılarak da cildin en verimli şekilde PRP’yi emmesi sağlanır.

Dermapen ve Dermaroller uygulamalarında ciltte micro ölçekli insizyonlar (iğne hasarları) oluşturulur. Bu bölgelerde oluşan yaralanmaların da sağladığı ciltteki yenilenme, zenginleştirilmiş trombositlerin eklenmesiyle de çok daha güzel sonuçlar verir.

Bu şekilde çatlaklarda, çizgilerde, yara ve sivilce izlerinde büyük oranda azalma sağlanır.

Saç PRP’sin de ise mevcut güçsüzleşmiş saç köklerin beslenmesi ve canlanması sağlanır. Kan dolaşımı artması ile daha kuvvetli saçların çıkması ve saç dökümünün azaltılması amaçlanır.

Birden fazla iğne girmesi sebebiyle işlem biraz acılı olsa da işlem yapılmadan önce yapılacak bölge anestezik krem ile uyuşturulur ve acının en aza indirilmesi sağlanır.

En iyi sonuca ulaşabilmek için bu uygulamanın tavsiye edeceğimiz sıklık ve aralıklarda yapılması gerekmektedir. Zaman aralıkları genellikle cildin uygulamaya verdiği cevaba, mevsime ve kişinin koşullarına göre karar verilir. Genellikle güneşin az olduğu dönemlerde ayda 1 olarak uygulanır.

İşlemden sonra bölgenin korunumu çok önemlidir. Kesinlikle güneş kremi ile güneşten korunmalıdır. Bölgenin hassasiyeti göz önünde bulundurularak zorlayıcı uygulamalardan kaçınılmalıdır. İşlem yapılan bölge besleyici ürünlerle ve nemlendiricilerle desteklenmelidir. 12 saat yıkanmamalıdır.

İşlem sonrası için doktorumuz tarafından detaylı bilgilendirme yapılmaktadır.