Latince Mezo; orta, terapi; tedavi anlamına gelmektedir. Mezoterapi, rahatsızlık duyulan, ihtiyacı olan bölgeye yapılması istenilen tedaviye göre ürün seçimi sonucunda mikro iğnelerle ürünün birden çok iğne girişi ile cilt altı dokusunu enjekte edilmesidir.

Mikro iğneleme yöntemi ile hem ürünün verimli bir biçimde istenilen bölgeye doğrudan enjektesi, hem de iğneleme yöntemi sayesinde cilt altı dokusunun uyarımı sonucu yapılanma ve rejene olması sağlanır. Mezoterapi birden fazla farklı yöntemleri vardır. Örneğin; dermapen, dermaroller ve enjeksiyon iğnesi kullanılarak işlem gerçekleşir. Mezoterapi çoğunlukla; yüzde gençleşme; vücutta yara izi, çatlak, yanık olan bölgelerin tedavisi; saç güçlenmesi; bölgesel sıkılaşma ve zayıflama istenilen bölgeler ve selülit tedavisinde uygulanır. Bölgelerin ihtiyacı doğrultusunda gerekli vitamin, hyaluronik asit, yağ parçalayıcı enzimler, sıkılaştırıcı ürünler ve leke açıcı vitaminler, besleyici ajanlar seçimi ile seans sayısı belirlenir. İlk seanstan etkisini gösterse de minimum 3 seans yapılması önerilir.

Örneğin yüzde; leke problemi, gözaltı halkaları, sıkılaşma, gözeneklerin sıkılaşması, sivilce izleri, alında ki çizgilenme ve kaz ayaklarının azalması, cilde parlaklık ve nem verme seçilen ürünler doğrultusunda gerçekleşir. Vücutta istenilen bölgeye yapılan mezoterapi ile yağ parçalayan enzimlerin iğneyle enjektesi ile yağ parçalanması hızlandırılır. Saç mezoterapisinde ise saç köklerini uyarıp besleyici ajanlar kullanılarak olan saçların kuvvetlenmesi sağlanır.

Mezoterapi birden fazla iğne girişi olduğu için acıtan bir işlem olsa da, işleme başlamadan uyuşturucu krem ile bölge acıyı en aza indirgenecek şekilde hazırlanır. İşlem sonrası birkaç noktada morarma olması normaldir. Mezoterapiden sonra bol su tüketimi önemlidir. Yapılan bölgenin hassasiyeti göz önünde bulundurularak güneş görecek bölgelerin kesinlikle güneşten korunması gerekir. Yapılan gün sıcak su kullanılmamalı, kese veya cilde hasar verecek yöntemlerden uzak durulmalıdır. Bölgenin mikrop kapmamasına özen gösterilmelidir.