Korneanın iltihabi olmayan, ilerleyici, genellikle öne doğru bombeleşerek incelmesidir. Korneanın öne doğru bombeleşmesinde artış ile beraber düzensiz astigmatizma oluşur. Keratokonus hastalığı ilerleme seviyesine göre 4 farklı evrede karşımıza çıkabilir. Keratokonusun ilk bulgusu görmede bulanıklıktır. Ayrıca ışık hassasiyetinde artış, gece görüşünde azalma, kamaşma, sulanma, baş ağrısı, okumada zorluk, çift görme, yanma, batma ve kızarıklık da görülebilir. Keratokonus hastalarının hayat kalitesi, hastalığın bulguları ve görme keskinliği ve kalitesindeki düşüş ile ileri derecede etkilenebilir.

Keratokonus genellikle her iki gözde de oluşur. Fakat bir göz diğerinden daha fazla etkilenebilir.

Keratokonusun kadın ve erkekte görülme oranları eşittir. Keratokonus genellikle genç yaşlarda teşhis edilir. Nadiren daha ileri yaşlarda da açığa çıkabilir.

Keratokonusun tedavisinde gözlük, kontakt lens, Cross-Linking (ışın tedavisi), kornea içi halkalar, göziçi mercekleri ve kornea nakli yöntemleri kullanılır.

Keratokonusun son döneminde görüş çok düşmüş ve hasta diğer tedavi alternatiflerinden faydalanamıyor ise kornea nakli gerekir. Halk arasında göz nakli olarak da bilinen kornea nakli ameliyatı, gözün kornea tabakasının belli bir bölümü veya tamamının bağışlanan sağlam kornea ile değiştirildiği bir operasyondur.