Botoks uygulaması tedavi ve estetik amaçlı bir çok alanda kullanılmaktadır.

Tedavi amaçlı uygulama alanları:

Blefarospazm, Şaşılık, Tik, Hemifasiyal Spazm, Anlık Yüz Kasılmaları, Asimetri Düzeltilmesi, Migren, Ağrı Spazm, Aşırı Terleme, Diş Gıcırdatma.

Estetik amaçlı uygulama alanları:

Mimik hareketlerinden kaynaklı kırışıklıkların giderilmesinde, sarkmaların azaltılmasında kullanılır. Alın, kaş arası, dudak, boyun, kaz ayakları gibi kırışmanın yoğun olduğu bölgeler sıklıkla kullanım alanlarıdır. Ayrıca burun kaldırma, burun ve diğer asimetri düzeltmelerinde ve diş eti gözükmesi (Gummy Smile) gibi alanlarda kullanılır.

Botoks uygulaması 25 ila 65 yaş arasında isteyen herkese yapılabilir. Botoks gerekli görülen bölgelerde cilt altına enjekte edilir. Uygulama anında küçük şişlikler oluşabilir ama yarım saat içerisinde kaybolacaklardır. Botoks çok kısa süren bir işlemdir. Kalıcı olabilmesi için 6 ay arayla senede 2 kere yapılması gerekir. Tedavi durumlarında bu sayı 3’e çıkabilir.

En güzel görünüme ulaşabilmek için en az 2 seansta uygulama yapılır. İlk uygulamadan sonra 1 ile 2 hafta arasında kontrol amaçlı 2. uygulama yapılır. Bu şekilde yapmamızın nedeni, yavaş yavaş kontrollü şekilde uygulamayı yapıp, cildinizin vereceği tepkiyi görmek ve istenmeyen veya doğal olmayan bir sonuç çıkmasının önüne geçmektir.

Botoks uygulamasında iğne yapılan bölgelerde çok az ağrı hissi oluşur. Botoksun etkisi 2-3 gün içerisinde başlar ve 10 gün içerisinde tamamen kendini gösterir.

Uygulama, kolaylığı ve sonuca çok hızlı ulaşılması açısından sıklıkla tercih edilir. İhtiyaç duyulması durumunda Dolgu Uygulaması ile birlikte güzel sonuçlar alınır.